Haradinaj i përgjigjet ashpër BE-së për Trepçën, i akuzon se po e duan ndarjen e Kosovës - Technology today

Home Top Ad

PropellerAds

Post Top Ad

Responsive Ads Here

Tuesday, February 5, 2019

Haradinaj i përgjigjet ashpër BE-së për Trepçën, i akuzon se po e duan ndarjen e Kosovës

Haradinaj i përgjigjet ashpër BE-së për Trepçën, i akuzon se po e duan ndarjen e Kosovës
I pari i ekzekutivit, Ramush Haradinaj, ka komentuar qëndrimin e Bashkimit Evropian sa i përket Trepçës. Haradinaj ka deklaruar se ky qëndrim është dëshmi se BE-së i ka humbur rruga në oborr, transmeton Express.


Përmes një statusi në rrjetin social Facebook, i pari i Qeverisë ka shkruar se Trepça duhet të jetë pjesë e dialogut.
“Deklarata e zëdhënëses së Komisionit Evropian, Maja Kocijancic, dhënë mediave serbe, se Trepça duhet të jetë pjesë e Dialogut është qëndrim i paprecedentë, i papranueshëm dhe, si i tillë cenon sovranitetin e shtetit të Kosovës”, tha Haradinaj.
Sipas tij, Trepça nuk është çështje e hapur mes Kosovës dhe Serbisë dhe në asnjë moment populli i Kosovës dhe institucionet e saj nuk do të lejojnë krijimin e temave false që kanë qartazi qëllim ndarjen e Kosovës.
Në anën tjetër, nga BE-ja po thonë se çështja e Trepçës duhet të zgjidhet nëpërmjet marrëveshjes gjithëpërfshirëse për normalizimin e dialogut ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit në Bruksel.
Kocijancic në një përgjigje për ‘Tanjug’, ka thënë se të gjitha çështjet e pazgjidhura ndërmjet dy shteteve duhet të zgjidhen vetëm nëpërmjet dialogut, raporton Gazeta Express.
Ajo, gjithashtu, ka thënë se Bashkimi Evropian pret që Kosova të pezullojë vendimin për taksën, që do të mundësonte një kthim të shpejtë në dialogun e Brukselit. /Express

No comments:

Post a Comment

Post Bottom Ad

PropellerAds

Pages