Falimentimi i “Germania AG”, shqiptarët deportohen me charter - Technology today

Home Top Ad

PropellerAds

Post Top Ad

Responsive Ads Here

Thursday, February 7, 2019

Falimentimi i “Germania AG”, shqiptarët deportohen me charter


F3158620 4eb7 4397 B67c 314bab668a63 587x371
GJERMANI

Mediat gjermane shkruajnë se falimentimi i kompanisë ajrore “Germania AG” ka shkaktuar probleme jo vetëm për qytetarët dhe turistët, por edhe tek vetë policia gjermane.

Falimentimi i linjës ajrore të Berlinit ka bërë që të pezullohet dëportimi i disa shqiptarëve për në Shqipëri dhe Kosovë, shkruajnë mediat gjermane.

Fillimisht policia federale gjermane kishte organizuar dëbimin e rreth 30 shqiptarëve në Tiranë dhe 20 personave të tjerë në Prishtinë, nën organizimin e agjencisë së mbrojtjes kufitare të BE-së “Frontex”.

122
Shqiptarët duhet të dëboheshin nga Frankfurti me fluturimin ST 1020 të Gjermanisë, por pas falimetnimit të kompanisë ajrore, policia federale duhej të ripërpilonte nën presion të madh kohor dhe të nënshkruante një marrëveshje me ‘xhet airbus’, avionin e kompanisë private “Sundair”.
Huazimi i këtij avioni për deportim sipas “Frontex”, kishte kushtuar rreth 300,000 euro.

No comments:

Post a Comment

Post Bottom Ad

PropellerAds

Pages